سی تی اسکن (CT_SCAN)

مرکز تصویربرداری پزشکی پارس

دستگاه CTSCAN مرکز تصویربرداری پارس جدیدترین دستگاه CTSCAN بابرند TOSHIBA 16 SLICE در کشور می باشد که از پشرفته ترین دستگاه های CTSCAN است و به صورت فول آپشن و با قابلیت های منحصر به فرد در این مرکز نصب گردیده است.

تصویربرداری سی تی یا سی‌تی اسکن یا توموگرافی کامپیوتری  استفاده از اشعه ایکس در ارتباط باالگوریتم‌ها و محاسبات کامپیوتری به منظور ایجاد تصویر از بدن می‌باشد. در سی تی، یک تیوب یا لولهٔ تولیدکنندهٔ اشعه ایکس، در مقابل یکآشکارساز (دتکتور) این اشعه قرار داده شده، و با کمک حلقه‌ای که به صورت یک دستگاه و به شکل چرخشی در اطراف بیمار حرکت می‌کند، تصویر کامپیوتریِ مقطعی به صورت برش یا مقطع عرضی تولید می‌نماید. سی تی در سطح آگزیال یا محوری است که تصویر به دست می‌دهد، در حالی که تصویرهای مقطع کرونال (تاجی) و ساژیتال (سهمی) را می‌توان به وسیلهٔ بازسازی‌های کامپیوتری ارائه کرد.

عوامل رادیوکنتراست یا مواد حاجب اغلب در سی تی برای توصیف بهتر آناتومی مورد استفاده واقع می‌شوند. گرچه رادیوگرافی قادر به تولید و ارائهٔ تفکیک‌پذیری فضایی بالاتری است، اما در عوض سی تی می‌تواند اطلاعات بیشتری را در مورد تغییرات دقیق و ظریف مربوط به میرایی پرتو ایکس تشخیص دهد. در ضمن سی تی بیمار را در معرض تابش اشعهٔ یونیزان بیشتری در مقایسه با رادیوگرافی قرار می‌دهد. در سی تی نوع اسپیرال با آشکارسازهای زیاد (مولتی دتکتور) از چند ردیاب یا آشکارساز بهره‌گیری می‌شود. در این نوع ۸ ، ۱۶، یا ۶۴ ردیاب یا آشکارساز در طول حرکتی پیوسته و مستمر از بیمار، از طریق تابش پرتو تصویر به دست می‌آورند که حاصل تصاویری عالی و با جزئیات بسیار ظریف در زمان بررسی کمتر می‌باشد.

با تجویز سریع کنتراست وریدی در طی سی‌تی اسکن این جزئیات دقیق تصویری را می‌توان بازسازی سه‌بعدی نمود و بدین ترتیب تصاویری از کاروتید، شریان مغزی و کرونری، یا به صورت سی تی آرتریوگرافی و سی تی آنژیوگرافی حاصل نمود. سی‌تی اسکن است تست انتخابی در تشخیص برخی از شرایط اضطراری و اورژانس مانند خونریزی مغزی، آمبولی ریه (لخته‌ای که موجب انسداد در عروق ریه‌ها شود)،دایسکشن آئورت یا همان پارگی سرخرگ آئورت (پاره شدن دیواره آئورت)، آپاندیسیت، دیورتیکولیت، و سنگ کلیه می‌باشد. با ادامهٔ پیشرفت‌ها و بهبود مداوم در فناوری سی‌تی اسکن، از جمله سریعتر شدن زمان تصویربرداری و بهبود رزولوشن یا وضوح و تفکیک‌پذیری تصاویر، دقت و کارایی این روش به‌طور چشمگیری افزایش یافته و در نتیجه از سی‌تی اسکن به میزان بیشتری در تشخیص‌های پزشکی استفاده می‌شود.

سی تی آنژیوگرافی (CTA) نوعی مقطع‌نگاری رایانه‌ای است که روشی است برای تصویربرداری از عروق شریانی و وریدی در سر تا سر بدن؛ از شریانهای تغذیه‌کننده مغز گرفته تا آن‌هایی که خون را به ریه‌ها، کلیه‌ها، دست‌ها و پاها می‌رسانند. از این روش برای تشخیص میزان گرفتگی عروق استفاده می‌شود.

پیدایش

در پی نگرانی‌هایی که بیماران در قبال آنژیوگرافی داشتند پزشکان و مهندسین پزشکی در پی راه حلی برای آسان‌تر کردن این بررسی برای بیماران شدند. این جستجوها به ابداع روش سی تی آنژیوگرافی ختم شد .

عملکرد

در این روش به این صورت عمل می‌شود که ابتدا ماده کنتراست (ماده دارای ید) را به کمک دستگاه انژکتور به صورت بلوس و با سرعت بالا درون رگ تزریق می‌کنند وتقریبا با کمی زمان تأخیر (بسته به ناحیه مورد آزمون زمان تأخیر مشخص می‌شود) با دستگاه سی تی اسکن از ناحیه مورد نظر تصویربرداری انجام می‌شود.

مزایا و معایب

مزایا

 • از روش CTA می‌توان برای سنجش رگ‌های حیاتی بدن مانند مغز و کلیه و مویرگها استفاده کرد.
 • این روش جزییات آناتومی رگهای بدن را دقیقتر از روش‌های MRI یا اولتراسونیک نشان می‌دهد.
 • CTA به عنوان غربالگری بیماران عروقی ایمنتر، سریعتر و ارزانتر از آنژیوگرافی است و بیمار احساس ناراحتی کمتری می‌کند.

معایب

 • خطر واکنش‌های حساسیتی در برابر تزریق ید وجود دارد.
 • از CTA برای بیماران کلیوی یا دیابت شدید باید پرهیز شود.
 • در صورت نشت ماده تزریقی به پوست، پوست تخریب می‌شود.
 • در مقایسه با سایر روش‌های تصویر برداری پزشکی، میزان تشعشع یونیزه این روش بسیار بیشتر است و بسته به سن بیمار و روش آزمایش، این روش خطر ابتلا به سرطان را برای تمام طول عمرافزایش می‌دهد. در برخی شرایط بیمار، مزایای این روش می‌تواند بیشتر از مشکلات برشمرده باشد.

کولونوسکوپی مجازی یک معاینه‌ی با حداقل تهاجم برای غربالگری سرطان روده بزرگ (سرطان کولون) است. نام دیگر کولونوسکوپی مجازی غربالگری سی تی کولونوگرافی می‌باشد.

کولونوسکوپی مجازی یک معاینه‌ی با حداقل تهاجم برای غربالگری سرطان روده بزرگ (سرطان کولون) است. نام دیگر کولونوسکوپی مجازی غربالگری سی‌تی کولونوگرافی می‌باشد.

برخلاف کولونوسکوپی معمولی، که باید یک اسکوپ در رکتوم بیمار قرار داده شود تا به کولون برسد، کولونوسکوپی مجازی از یک سی تی اسکن برای تولید صدها تصویر مقطعی از ارگان‌های شکم استفاده می‌کند. این تصاویر ترکیب شده و به صورت دیجیتال از آن‌ها نمای داخل کولون و رکتوم با جزئیات کافی به دست می‌آید.

کولونوسکوپی مجازی یکی از گزینه‌های غربالگری سرطان کولون است. برای این که متوجه شوید کولونوسکوپی مجازی برای غربالگری شما بهتر است یا روشی دیگر، باید با پزشک خود مشورت نمایید.

موارد استفاده از کولونوسکوپی مجازی

کولونوسکوپی مجازی برای غربالگری سرطان کولون در کسانی استفاده می‌شود که حداقل ۵۰ سال دارند و میانگین خطر بیماری متوجه آن‌هاست.

پزشک شما احتمال دارد در شرایط زیر کولونوسکوپی مجازی را پیشنهاد دهد:

 • برای انجام کولونوسکوپی بی‌میل باشید.
 • خطر عوارض کولونوسکوپی شما را تهدید کند؛ خطراتی مثل، خونریزی زیاد به‌خاطر عدم انعقاد نرمال خون
 • انسداد روده‌ای

در صورت داشتن شرایط زیر، شما کاندید کولونوسکوپی مجازی نیستید:

 • سابقه‌ی سرطان کولون یا توده‌های بافتی غیرعادی (پولیپ) در کولون
 • سابقه‌ی خانوادگی در سرطان یا پولیپ کولون
 • بیماری مزمن التهابی روده (بیماری کرون یا کولیت زخمی یا اولسراتیو)
 • دایورتیکولیت حاد

مطالعات نشان داده که کولونوسکوپی مجازی نرخ تشخیص سرطان و پولیپ مشابهی نسبت به کولونوسکوپی عادی دارد. بعضی از پولیپ‌ها، شامل انواع کوچک آن، شاید با احتمال کمتری در کولونوسکوپی مجازی تشخیص داده شوند.

چون کولونوسکوپی مجازی شامل تصویربرداری از کل شکم و لگن است، مشکلات بی‌ربطی به سرطان کولون، مثل موارد غیرعادی در کلیه، کبد یا پانکراس مهم یا غیرمهم، ممکن است تشخیص داده شود. اگر این اتفاق بیافتد، تست‌های بیتشری تجویر خواهد شد.